Umrežavanje na balkanski način
Serija diskusija radnica/ka u kulturi iz Srbije i Crne Gore koja je sredinom novembra bila upriličena u Podgorici, izrodila je perspektivne veze između učesnika.
Ako je ključna reč projekta Nezavisni umetnički pokret – Crna Gora, u organizaciji Nove galerije vizuelnih umetnosti i Instituta za savremenu umetnost – „umrežavanje”, onda su je novembarske sesije ekspertskih predavanja i radionica u Podgorici pretočile u mnogo nežnije pojmove. Naime, tokom pet vrlo radnih dana (od 17.11. do 22.11.), došlo je do zbližavanja učesnika i njihovog povezivanja na nivou umetničkog, ali i ljudskog bivstvovanja.
Razmena se desila i na polju specifičnih znanja, kao i iskustava, kroz neumorne razgovore koji su premašivali predviđene satnice. Čak su i retke nesuglasice rezultirale boljim međusobnim razumevanjem, što se tek iznimno desi ako se skupe upečatljive individualnosti.
Projekat se ispostavio kao zamajac stvaranja velike porodice, gde uloge nisu bile strogo podeljene, već je svako svakog slušao i čuo, nadograđujući sopstvene ideje. Iz susreta je ishodio osećaj enormne snage što je samo zajedništvo inicira i gaji.
Teme su pokrivale različite pristupe izlaganju i tumačenju umetničkih radova. Pokrenuta su i pitanja feminističke umetnosti, posebno primerena s obzirom da su na sesijama ogromnom većinom bile nazočne žene, odakle taj umetnički pravac i počinje. Govorilo se i o publici, i o posredničkim karikama ka recepciji umetničkih dela, a nije zaobiđena ni problematika tržišta.
Sa razmenom mišljenja se nije prestajalo ni tokom pauza, ni kad bi dnevni programi bili završeni. Stoga je i zbirni intervju u nastavku samo isečak iz redovnih dešavanja.
U njemu su participirale Ivana Ivković i Marina Marković – bazično vizuelne umetnice, Iva Čukuć, arhitektkinja, zaslužna za formiranje različitih izlagačkih poprišta u Srbiji, njena koleginica po struci Mia David, koja objedinjuje pozicije profesorke, kuratorke, direktorke institucija kulture… Svoj doprinos postignutom dale su i Maja Stanković, profesorka Fakulteta za medije i komunikacije u Beogradu, stručno naklonjena savremenom konceptu vizuelnog stvaralaštva, i Jelena Janković, direktorka NGVU, koja je čitav projekat i osmislila iz potrebe da umetnost postane pokret za osnaživanje društva.
Njihovi navodi su vrsta vodiča za stvaranje profesionalnih i ličnih veza, uprkos mogućim preprekama ljudskih naravi.
Nela Tonković i Ana Simona Zelenović, istoričarke umetnosti i kustoskinje, kao i Maja Vujačić, srcem i znanjem na strani feminizma, ali i Aniko van Nie, sa čitavim spektrom stručnosti, iz ovog su razgovora opravdano izostale, pa ćemo ih predstaviti pojedinačnim prilozima.